ABD'de Facebook'a "sistematik ırkçılık" şüphesiyle soruşturma başlatıldı - 7/24 Haber | Son dakika - Güncel Haberler - Korona Haber

ABD’de Facebook’a “sistematik ırkçılık” şüphesiyle soruşturma başlatıldı

ABD’de Facebook’a “sistematik ırkçılık” şüphesiyle soruşturma başlatıldı

T24 Dış Haberler ABD'de İstihdamda Eşit Fırsat Komisyonu(EEOC), işe alımlarda ve terfilerde "sistematik ırkçılık yaptığı" şüphesiyle sosyal ...

Facebook, Covid-19 paylaşımı nedeniyle Maduro’nun hesabını dondurdu
Facebook, Netanyahu’nun sayfasına ait paylaşımı sildi
Maduro’nun hesabını askıya alan Facebook’a Venezüela’dan tepki

T24 Dış Haberler

ABD’de İstihdamda Eşit Fırsat Komisyonu(EEOC), işe alımlarda ve terfilerde “sistematik ırkçılık yaptığı” şüphesiyle sosyal medya devi Facebook hakkında soruşturma başlattı.

Facebook’ta operasyon programları müdürü olan Oscar Veneszee Jr ve şirkete iş başvurusu reddedilen iki kişi geçen temmuz ayında EEOC’ye konuyla ilgili başvuruda bulundu. Aralık ayında başvurusu reddedilen biri daha EEOC’ye giderek davaya adını ekledi. 4 kişi de Facebook’u subjektif değerlendirmelere dayanarak ve ırkçı stereotipleri kullanarak siyah vatandaşların iş başvurularına ve siyah çalışanlarına karşı ayrımcılık yapmakla suçladı.

EEOC, henüz Facebook’a hiçbir suçlama yöneltmedi. Birkaç ay daha devam etmesi beklenen soruşturmanın sonucunda Facebook’un ayrımcılık yapmadığı sonucuna da ulaşılabilir. 

Facebook sözcülerinden Andy Stone, direkt olarak soruşturmanın durumu ve suçlamalar hakkında yorum yapmadan, “Herkes için saygılı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmak bizim için çok önemli” dedi. Stone, “Bize yapılan her türlü suçlamayı ciddiye alıyor ve her vakayı inceliyoruz” dedi.

Geçen haziran ayı itibariyle Facebook’un ABD’deki çalışanlarının sadece yüzde 3.9’unu siyahlar oluşturuyordu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0