Bahçeli'nin tek aday olduğu MHP kongresine CHP, İyi Parti, HDP davet edilmedi - 7/24 Haber | Son dakika - Güncel Haberler - Korona Haber

Bahçeli’nin tek aday olduğu MHP kongresine CHP, İyi Parti, HDP davet edilmedi

Bahçeli’nin tek aday olduğu MHP kongresine CHP, İyi Parti, HDP davet edilmedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tek aday olduğu MHP kongresine CHP, İYİ Parti ve HDP davet edilmedi. Kurultaya AKP’den ise üst düzey 5 ...

MHP’de kritik gün geldi çattı! Bahçeli Kurultay’a tek aday giriyor, yönetimde yüzde 40 değişim bekleniyor
CHP’den İnsan Hakları Eylem Planı açıklaması: Yeni anayasa değişikliği çalışmalarına meşruiyet kazandırmaya çalışmaktadırlar
MHP kurultayı | Bahçeli tek aday, yönetimde sınırlı değişim bekleniyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin tek aday olduğu MHP kongresine CHP, İYİ Parti ve HDP davet edilmedi. Kurultaya AKP’den ise üst düzey 5 kişilik heyet katılacak. Bahçeli’nin 9. kez genel başkan seçilmesi beklenen kurultayda parti yönetiminde yüzde 40 değişim sürpriz olmayacak.

Duvar’dan Nergis Demirkaya‘nın haberine göre

MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in ölümünün ardından 1997’deki olağanüstü kurultay ile genel başkanlık koltuğuna oturan Devlet Bahçeli kurultaya tek aday olarak girecek.

24 yıldır genel başkanlık görevini yürüten Bahçeli delegelerden 9. kez vize isteyecek. Doğal delegelerle birlikte yaklaşık bin 400 delegesi olan MHP’nin 13. Olağan Kurultayı’nda 75 üyeli Merkez Yönetim Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu üyeliği için seçim yapılacak. Kurultay’da Divan Başkanlığı’nı Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın yapması bekleniyor.

‘Başkanlık Divanı’nda ise değişim daha sınırlı olacaktır’

Parti kaynakları, “MHP lideri Bahçeli için en rahat ve güçlü girdiği kurultaylardan biri olacak. Merkez Yönetim Kurulu’nda yüzde 40’ı bulan bir değişim olur. Başkanlık Divanı’nda ise değişim daha sınırlı olacaktır. Divan’da yer alan bazı isimler arasında görev değişimi olabilir” görüşünü dile getirdi.
MHP kulislerine göre bazı genel başkan yardımcılarının da genel başkan danışmanı olarak değerlendirilmesi sürpriz olmayacak.

Seyircisiz, sosyal mesafeli kongre

Edinilen bilgiye göre, MHP kongresi daha önce CHP ve İYİ Parti’nin yaptığı gibi pandemi koşullarına uygun olarak seyircisiz yapılacak. Kongre salonuna delegeler, milletvekilleri, parti yöneticileri ve sınırlı sayıda danışmanla, parti görevlisi dışında kimse alınmayacak. Kurultayı izleyecek basın mensupları da öncesinde Covid-19 testi yaptıracak.

Meclis’in 3 siyasi parti grubu davet edilmedi

Edinilen bilgiye göre MHP’nin diğer siyasi partilere gönderdiği kurultay daveti listesinde Meclis’teki 5 siyasi parti grubundan 3’ü yer almadı. CHP, İYİ Parti ve HDP’ye davetiye gönderilmeyen kurultayda AK Parti ise 5 kişiden oluşan üst düzey bir heyetle yer alacak. Heyette AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Mehmet Özhaseki ve Jülide Sarıeroğlu bulunacak.

Beka ve Cumhur İttifakı vurgusu

Bahçeli’nin kurultay konuşmasında iç ve dış politikadaki gelişmelerle ilgili mesajlar vermesi, ‘beka’ ve Cumhur İttifakı vurgusu yapması bekleniyor. Kurultay öncesinde partinin sosyal medya hesaplarından paylaşılan videoda da Bahçeli’nin, “Birlik varsa düzen vardır, dirlik varsa istikrar vardır. Beka vardır, istikbalin perdelenmesi boşunadır. Milli bekaysa konu, canımızın ne ederi, cananımızın ne değeri, bin defa feda olsun” ifadeleri yer aldı. 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0