Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi, Marmara için yağış uyarısında bulundu - 7/24 Haber | Son dakika - Güncel Haberler - Korona Haber

Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi, Marmara için yağış uyarısında bulundu

Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi, Marmara için yağış uyarısında bulundu

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında illeri tek tek sayıp kar, yağmur ve fırtına uyarısında bulundu. Marmara bölgesi ...

İstanbul’da kar yağışı yarın öğleden sonra etkili olacak! İşte beyaz örtü yapacağı ilçeler
Meteoroloji’den 5 il için karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısı
Meteoroloji’den sağanak yağmur ve kar yağışı uyarısı

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında illeri tek tek sayıp kar, yağmur ve fırtına uyarısında bulundu. Marmara bölgesi için yağış uyarısında bularak cumartesiyi işaret eden Prof. Şen, kıyı şehirlerinde de bu geceden itibaren gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu. Şen, sıcaklıkların mart ayı ortalamasının 5 derece kadar aşağısına ineceğini belirtti.

Prof. Dr. Orhan Şen, CNN Türk canlı yayınında çok kritik uyarılarda bulundu. İşte Orhan Şen’in açıklamaları:

”Mart ayı biraz zor geçiyor. Mart ayının son haftasında belki sıcaklıklar biraz daha artar. Ama Doğu’da kar yağışı bu hafta da devam edecek gibi gözüküyor. Yağışlar Batı’da başlamıştı.

“Sıcaklıklar düşecek”

Bu akşamdan itibaren Batı bölgelerinden başlayarak bir soğuma meydana gelecek. Bu çok hızlı bir soğuma değil ama yine de mevsim normalinin, mart ayı ortalamasının 4-5 derece aşağısına inecek. sıcaklık düşüşüyle birlikte iç bölgelerde, iç Ege’de, Uşak, Afyonkarahisar, İç Anadolu’da Kütahya, Eskişehir, Ankara, Bolu, Sivas, Konya ve Kayseri gibi yerlerde karla karışık yağmur ve yükseklerde kar yağışı meydana gelecek.

Fırtınanın hızı 80 km’ye kadar çıkacak

Kıyı şehirlerimizde ise gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek bu geceden itibaren başlayarak. Burada iki şey çok ön plana çıkıyor. Birincisi rüzgâr. Çok kuvvetli bir rüzgâr var. Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde rüzgâr kuvvetli. Yarın öğlene kadar devam edecek. Risk oluşturduğu görülüyor rüzgârın kuvvetli olmasının… Bazı yerlerde rüzgârın hızı 60-80 km saate kadar çıkacak… Yani fırtına haline kadar gelebilecek. O nedenle çatı uçmalarına, direk ve ağaçların devrilmelerine dikkat etmek lazım.

Soba zehirlenmelerine dikkat

Ben şunu da söyleyeyim, halkımız bilir lodosta soba yakılmaz diye… Evet lodosla birlikte soba zehirlenmeleri de meydana gelebilecek bilhassa Batı bölgelerde. Bu akşam hava soğuyacak, yarın da soğuma var. Sobaları yakarken ne olur yanan ateşin üzerine kömürü atmayın, kömürü tutuşturacaksanız üstten tutuşturun, yoksa karbonmonoksit çok tehlikeli, sinsi bir gazdır, yere çöker. Dolayısıyla bu karbonmonoksit zehirlenmesinden kurtuluş zor olur.

Akdeniz’in iç kesimlerinde kar var, 20-25 santimi bulacak

İkincisi ise bu akşam gene Hatay, Adana, Kahramanmaraş bölgelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Muğla’nın ilçelerinde de gene kuvvetli yağışlar var. Fakat burada dikkati çeken bir yer daha var. Toroslar’da yani Akdeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor aynı Doğu Anadolu’da günlerdir yağan yağış gibi… Burada 20-25 santimetreye kadar çıkacak kar yağışı etkisini sürdürecek.

Cumartesi Marmara’da yağış var

Cumartesi Marmara’ya yağış tekrar geliyor ama İstanbul’da yağış bir gün var bir gün yok şekilde devam edecek. İkinci önemli uyarı da Doğu ve Doğu bölgelerinde, Karadeniz’in iç kesimlerinde çığ olasılığı devam ediyor.

Güneydoğu ve Doğu’da çamur yağabilir

Üçüncü ve dördüncü uyarıyı da yapalım. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde çölden, Afrika’dan gelen toz miktarı bayağı yüksek. Buralarda yağışla birlikte çamur da yağabilir. Doğu Anadolu’da kar devam edecek, İç Anadolu ve Karadeniz’in iç kesimlerinde kar var. Diğer yerlerde yağmur olarak bu haftayı biraz soğuk geçireceğiz.”

YORUMLAR

WORDPRESS: 0