SGK, Anayasa Mahkemesi'nin 65 yaş üstü vatandaşlar için aldığı kararı tanımadı! - 7/24 Haber | Son dakika - Güncel Haberler - Korona Haber

SGK, Anayasa Mahkemesi’nin 65 yaş üstü vatandaşlar için aldığı kararı tanımadı!

SGK, Anayasa Mahkemesi’nin 65 yaş üstü vatandaşlar için aldığı kararı tanımadı!

SGK, Anayasa Mahkemesi'nin 65 yaş üstü vatandaşların SGK'dan yaşlılık aylığı alabilmesi için işten ayrılma şartının kaldırılmasına yönelik karara ...

Merkel özür diledi: Hata hatadır
İbrahim Uslu: Sol partiler sağcılaşmamalı, CHP sosyal demokrasiyi topluma anlatabilmeli
İki yıldır kira borcunu ödemediği iddiasıyla dava açılmıştı; mahkeme Defne Samyeli’nin evi tahliye etmesine karar verdi

SGK, Anayasa Mahkemesi’nin 65 yaş üstü vatandaşların SGK’dan yaşlılık aylığı alabilmesi için işten ayrılma şartının kaldırılmasına yönelik karara ilişkin genelgesinde, 65 yaş üstü vatandaşların yaşlılık aylığı alabilmesi için işten ayrılma şartının devam ettiğini duyurdu. 

İşte SGK’nın, Anayasa Mahkemesi’nin ilgili kararı üzerine yayımladığı o genelge: “506 sayılı kanunun ilgili maddesinde yer alan, “Bu maddede belirtilen yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için sigortalının çalıştığı işten ayrılması ve yazılı istekte bulunması şarttı” hükmü geçerli olup bu bent ile ilgili herhangi bir iptal kararı verilmemiştir.

Öte yandan, 5510 sayılı Kanun’un 106’nci maddesi ile 17.07.1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 142 ve 143’üncü, ek 36’nci, geçici 20’nci, geçici 81’inci ve geçici 87’nci maddeleri hariç diğer maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır. Ayrıca, 5510 sayılı Kanun’un geçici maddeleri ile de 506 sayılı Kanun’un mülga 62’nci maddesine herhangi bir atıf yapılmamıştır.

İşten ayrıldıktan sonra yazılı istekte bulunma şartı

Yine, 5510 sayılı Kanun’un 28’inci maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için, sigortalının çalıştığı isten ayrıldıktan sonra yazılı istekte bulunması gerekmektedir.

Ayrıca, “Tahsis talebinde bulundukları tarihte işten ayrılma koşulunun gerçekleşmediği sonradan tespit edilenlere yersiz ödenen aylıklar borç çıkarılmakta ancak, sigortalıların işten ayrıldıkları tarihe kadar geçen hizmetleri dikkate alınarak aylıkları yeniden hesaplanmakta ve işten ayrılma koşulunun yerine geldiği tarihi takip eden ay başından itibaren talep şartı aranmaksızın aylıkları yeniden başlatılacağı” belirtilmektedir.

Anayasa Mahkemesi ne karar vermişti?

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay’ın başvurusu üzerine, vatandaşların yaşlılık aylığı alabilmesi için işten ayrılmasını zorunlu kılan yasa hükümlerini oy birliği ile iptal etmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar

YORUMLAR

WORDPRESS: 0