Thor: Hollanda'da beş yavrusu olan aslana vasektomi yapıldı - 7/24 Haber | Son dakika - Güncel Haberler - Korona Haber

Thor: Hollanda’da beş yavrusu olan aslana vasektomi yapıldı

Thor: Hollanda’da beş yavrusu olan aslana vasektomi yapıldı

Hollanda'da geçen yıl beş yavru sahibi olan Thor adlı aslana vasektomi yapıldı. Arnhem kentindeki Royal Burgers Hayvanat Bahçesi yetkilileri ...

Hangi ilde ne kadar aşı yapıldı? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Samsun aşı sayıları ve aşı haritası! 25 Aralık Pazartesi günlük aşı sayıları!
Sözcü yazarı Turan: 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarının gülecek hali kalmadı!
14 Kasım 2021 koronavirüs tablosu açıklandı mı? Bugünkü vaka sayısı kaç oldu? Türkiye’de bugün kaç kişi öldü? Bugünkü Covid tablosu!

Hollanda’da geçen yıl beş yavru sahibi olan Thor adlı aslana vasektomi yapıldı.

Arnhem kentindeki Royal Burgers Hayvanat Bahçesi yetkilileri, bu kararın 11 yaşındaki Thor’un “gen havuzunu kalabalıklaştırmaması için alındığını” söyledi.

Thor’dan hamile kalan iki aslandan biri ikiz, diğeri de üçüz yavrular dünyaya getirmişti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF, son 20 yıl içinde yaban hayatındaki aslanların nüfusunun yüze 30-50 oranında azaldığını söylüyor.

WWF, yabandaki aslanların neslinin ciddi şekilde tükenme riski altında olduğuna dikkat çekiyor.

‘Hadım edilseydi yelelerini kaybedecekti’

Erkek doğum kontrollerinden biri olan vasektomide sperm kanalları bağlanıyor.

Kastrasyonda ise testisler alınıyor. Aslanlarda vasektomi, hiç duyulmamış bir şey olmasa da nadir başvurulan yöntemlerden biri.

Dünkü ameliyatı gerçekleştiren veteriner Henk Luten, 35 yıllık kariyerinde ilk kez bir aslana vasektomi yaptığını söyledi.

Hayvanat bahçesinde Thor’un yeterince DNA’sı olduğunu söyleten Luten, Reuters haber ajansına “Çok fazla yavrumuz var ve Thor’un gen havuzunu kalabalıklaştırmasını istemiyoruz” dedi.

Luten’e göre Thor’un testisleri alınsaydı hayvanın yeleleri dökülmeye başlayacaktı.

Ayrıca ameliyattan sonra testosteron salgılanması olmayacağı için Thor baskın erkek olarak sürünün sosyal hiyerarşisindeki yerini kaybedecekti.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0