YÖK'ün yönetmelik değişikliğine karşın Marmara Üniversitesi'nde 'şartlı' ilan - 7/24 Haber | Son dakika - Güncel Haberler - Korona Haber

YÖK’ün yönetmelik değişikliğine karşın Marmara Üniversitesi’nde ‘şartlı’ ilan

YÖK’ün yönetmelik değişikliğine karşın Marmara Üniversitesi’nde ‘şartlı’ ilan

Geçen haftalarda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle, doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör ...

İtalya’da iki Koronavirüs hastasını ilaçla öldürdüğü iddia edilen doktor gözaltına alındı
Uçakta bebeğin hayatını kurtaran doktor vekil, 2 hastaya daha müdahale etmiş
Kırmızı Oda’da başrol oyuncusu diziye veda etti!

Geçen haftalarda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğiyle, doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör kadrolarına yapılacak atamalara ilişkin ilanlarda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilmesi yasaklandı. Ancak yönetmeliğe karşın Marmara Üniversitesi’nede fen edebiyat fakültesine bir profesör, iki doktora öğretim üyesi ve iktisat fakültesine bir doçent almak üzere çıkan ilanda özel şartlar istendi.

Cumhuriyet’ten Çağatan Akyol’un haberine göre, Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı’nda profesör kadrosu ilanındaki şartlar arasında “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, majör depresyonda antioksidatif enzim aktivitesi konularında bilimsel çalışmaları olmak. Son beş yılda klinik psikoloji alanında ders vermiş olmak” yer aldı.

Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı’nda doktora öğretim üyesi ilanında “Beyin görüntüleme, nörorehabilitasyon ve nörobilim alanında deneysel çalışmalar yapmış olmak” şartı dikkat çekerken; Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı’nın doktora öğretim üyesi ilanında “Üstün zekâlı çocuklar ve ebeveynleri, irade, duygu kontrolü alanlarında bilimsel çalışmaları bulunmak” şartında da bir çalışma alanına işaret edildi.

İktisat Fakültesi İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı’nın doçent kadrosuna alınacak kişide ise, “Yüksek lisans ve doktorasını iktisat tarihi bilim dalında yapmış olmak, doçentlik unvanını iktisat tarihi alanından almış olmak, Osmanlı İktisat Zihniyeti konusunda bilimsel yayınlar yapmış olmak, iktisat tarihi ve Osmanlı iktisat tarihi konularında ders verme tecrübesine sahip olmak” şartları sıralandı.

YÖK’ün yönetmelik değişikliği

öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanma yönetmeliğine bir fıkra ekleyen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yönetmeliğine göre, öğretim üyesi kadrolarına yapılacak atamalara ilişkin ilanlarda, başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

TIKLAYIN – YÖK yönetmeliğinde değişiklik: Öğretim üyesi atamalarında belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar belirlenemeyecek

YORUMLAR

WORDPRESS: 0